Bošnjaška kulturna zveza Slovenije je v obdobju od 03.07. – 05.07.2014 v okviru festivala Ana Desetnica predstavila Ljubljansko multikulturno pot. Ljubljansko multikulturno pot tvorijo avtorski vodeni ogledi, ki so nastali na delavnicah Kreativnega kulturnega turizma v okviru projekta Mesto kultur.

Na festivalu uličnega gledališča Ana Desetnica, ki ga vsako leto organizira gledališče Ane Monro, je Bošnjaška kulturna zveze Slovenije predstavila sedem avtorskih vodenih ogledov.

V četrtek (03.07.2014) je bila Ljubljanska multikulturna pot odprta z predstavitvijo avtorskega vodenega ogleda »Ruska preteklost in sedanjost v Ljubljani« (avtorji Darina Vorobeva, Alenka Rupnik in Danijel Osmanagić). Rusinja, Slovenka in Bosanec so obiskovalcem na humorističen in edukativen način pokazali, kje v naši prestolnici so stičišča ruske in slovenske zgodovine in kulture. Isti dan je Sarajevčanka, Mirzeta Hasagić, na vodenju »Balkanski okusi Ljubljane«, predstavila balkansko kulinariko. Gostje so videli kako se naredi pita zeljanica (ki so jo nato tudi probali), poskusili so tudi turško juho, ćevape in šopsko solato ter bosansko kavo. Na koncu so se posladkali z tradicionalno balkansko sladico – baklavo.

V petek (04.07.2014) sta bila predstavljena dva avtorska vodena ogleda. Marjeta Vončina je goste popeljala v svet slovenskih književnikov z vodenjem »Cukrarna in popotovanje med slovenske književnike«. Veronika Baša pa je izvedla vodenje po AKC Metelkova. Vodenju so se pridružili tudi nekateri tujci, tako da je bilo potrebno simultano prevajanje na angleški jezik.

V soboto (05.07.2014) so bili predstavljeni še zadnji trije avtorski vodeni ogledi. V jutranjih urah je Danijel Osmanagić, predstavil avtorski vodeni ogled »Sledi EX-YU umetnikov v elitni kulturi Ljubljane«. Z tem vodenim ogledom, smo želeli pokazati, da priseljenci s področja bivših jugoslovanskih republik niso samo zidali po Ljubljani ampak tudi projektirali, niso samo čistili ljubljanske ulice ampak tudi oblikovali njihovo podobo, jih okraševali z mostovi, kipi in skulpturami. V popoldanskih urah je bil predstavljen tudi voden ogled »Zgodovina priseljevanja v delavskih Mostah«. Vodenje je nastalo pod mentorstvom članice gledališča Ane Monro, Tee Vidmar, v njem pa nastopajo vodja projekta Mesto kultur Admir Baltić, Ines Midžan ter člani dramske sekcije (Muamer Handanagić, Selvedina Mahmić, Nermina Kerić in Ajdin Botonjić) društva Ljiljan. Ljubljansko multikulturno pot smo zaključili z avtorskih vodenim ogledom »Fužinščina: Tura po ljubljanskih Novih Fužinah«. Denis Striković je gostom predstavil Nove Fužine skozi oči Fužinca ter razbijal predsodke o tem ljubljanskem blokovskem naselju.

Večina vodenj je bila zelo dobro obiskana, kar se tudi vidi v galeriji slik.

Program je podprt iz sredstev Evropskega socialnega sklada v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov 2007-2013, 4. razvojne prioritete “Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti”, prednostne usmeritve 4.3 “Dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podpora njihovi socialni vključenosti”.

IMG_5129Vodenje “Ruska preteklost in sedanjost v Ljubljani” (vodnici sta zapeli pesem Katjuša tako v slovenskem kot ruskem jeziku)

IMG_5190Vodenje “Ruska preteklost in sedanjost v Ljubljani” – na Kongresnem trgu, ki ga je leta 1821 obiskal ruski car Aleksander I

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110Vodenje  »Zgodovina priseljevanja v delavskih Mostah« – “profesionalni arheolog” razlaga kako in kdaj so Moste nastale

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110Vodenje  »Zgodovina priseljevanja v delavskih Mostah« – uprizorjen detajl iz življenja vojakov bivše JLA

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110V Fužinskem parku – vodenje »Fužinščina: Tura po ljubljanskih Novih Fužinah«

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110Pred Srednjo šolo za gostinstvo in turizem – vodenje »Fužinščina: Tura po ljubljanskih Novih Fužinah«

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110Stranska vrata stolnice Sv. Nikolaja je okrasil bosansko-hercegovski kipar in risar Mirsad Begić – vodenje »Sledi EX-YU umetnikov v elitni kulturi Ljubljane«. 

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110Danijel Osmanagić z gosti pred eno od mnogoštevilnih skulptur, ki jih je v Ljubljani naredil bosansko-hercegovski kipar Jakov Brdar

T3Veronika Baša razlaga t.i. “Molotovka incident” iz leta 2012 v času protestov v Sloveniji – vodenje po AKC Metelkova

T3Veronika Baša je tekom vodenja razložila tudi delovanje kiparjev in ostalih umetnikov na Metelkovi – vodenje po AKC Metelkova

T3Pokušina ćevapov in šopske solate v restavraciji Sarajevo 84′ – vodenje “Balkanski okusi Ljubljane”

10445974_475347645936109_9067944090760362926_n

Pred Cukrarno – vodenje »Cukrarna in popotovanje med slovenske književnike«