26. februar 2015
13:00do16:00

Vljudno vabljeni na posvet ob obeležitvi 23. obletnice “izbrisa”. Dogodka, ki ga skupaj organizirata Mirovni inštitut in Amnesty International se lahko udeležite v četrtek (26.02.2015) z začetkom ob 13h v prostorih Mestnega muzeja Ljubljana, na Gosposki ulici 15.

V letu 2015 obeležujemo 23. obletnico izbrisa iz registra stalnega prebivalstva, s katerim so oblasti leta  1992  več  kot  25.000  posameznikom  nezakonito  odvzele  pravico  do  stalnega  prebivanja  v Sloveniji. Ob tej priložnosti si bomo vzeli čas za premislek o stanju 23 let pozneje, o položaju izbrisanih danes, o načinih naslavljanja tega problema, vlogi različnih akterjev in obravnavi izbrisa v posameznih družbenih podsistemih. O izbrisu se je izreklo Evropsko sodišče za človekove pravice, ki je Slovenijo obsodilo zaradi kršitve pravic izbrisanih, Slovenija pa je leta 2013 na podlagi njegove sodbe sprejela zakon o povračilu škode izbrisanim.

Ali je bilo s temi mehanizmi poskrbljeno za ustrezno popravo krivic? Je odškodninska shema ustrezna? Je država na ustrezen način poskrbela za ureditev statusov? Kakšne pravne možnosti v tem primeru izbrisanim preostanejo v prihodnje? Kakšen je pogled izbrisanih na popravo krivic in kako svoj vlogo v prizadevanjih ocenjujejo sami? Kakšna je bila vloga civilne družbe, prava, politike in znanosti?

O  teh  in  drugih  vprašanjih  razumevanja  in  naslavljanja  izbrisa  bomo  razpravljali  na  posvetu,  na katerem bodo sodelovali:

–          Metka Mencin Čeplak, Fakulteta za družbene vede, predlagateljica amandmajev, ki bi preprečili izbris

–          Uršula Lipovec Čebron, Filozofska fakulteta, aktivistka za povrnitev pravic izbrisanih

–          Blaž Kovač, predstavnik Amnesty International Slovenije

–          Matevž Krivic, predstavnik Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije

–          Mirjana Učakar, aktivistka Amnesty International Slovenije z osebno izkušnjo izbrisa

Pogovor bo povezovala Katarina Vučko iz Mirovnega inštituta.