| 26. februar 2015 | ||
| 13:00 | do | 16:00 |
Vljudno vabljeni na posvet ob obeležitvi 23. obletnice “izbrisa”. Dogodka, ki ga skupaj organizirata Mirovni inštitut in Amnesty International se lahko udeležite v četrtek (26.02.2015) z začetkom ob 13h v prostorih Mestnega muzeja Ljubljana, na Gosposki ulici 15.
V letu 2015 obeležujemo 23. obletnico izbrisa iz registra stalnega prebivalstva, s katerim so oblasti leta 1992 več kot 25.000 posameznikom nezakonito odvzele pravico do stalnega prebivanja v Sloveniji. Ob tej priložnosti si bomo vzeli čas za premislek o stanju 23 let pozneje, o položaju izbrisanih danes, o načinih naslavljanja tega problema, vlogi različnih akterjev in obravnavi izbrisa v posameznih družbenih podsistemih. O izbrisu se je izreklo Evropsko sodišče za človekove pravice, ki je Slovenijo obsodilo zaradi kršitve pravic izbrisanih, Slovenija pa je leta 2013 na podlagi njegove sodbe sprejela zakon o povračilu škode izbrisanim.
Ali je bilo s temi mehanizmi poskrbljeno za ustrezno popravo krivic? Je odškodninska shema ustrezna? Je država na ustrezen način poskrbela za ureditev statusov? Kakšne pravne možnosti v tem primeru izbrisanim preostanejo v prihodnje? Kakšen je pogled izbrisanih na popravo krivic in kako svoj vlogo v prizadevanjih ocenjujejo sami? Kakšna je bila vloga civilne družbe, prava, politike in znanosti?
O teh in drugih vprašanjih razumevanja in naslavljanja izbrisa bomo razpravljali na posvetu, na katerem bodo sodelovali:
– Metka Mencin Čeplak, Fakulteta za družbene vede, predlagateljica amandmajev, ki bi preprečili izbris
– Uršula Lipovec Čebron, Filozofska fakulteta, aktivistka za povrnitev pravic izbrisanih
– Blaž Kovač, predstavnik Amnesty International Slovenije
– Matevž Krivic, predstavnik Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije
– Mirjana Učakar, aktivistka Amnesty International Slovenije z osebno izkušnjo izbrisa
Pogovor bo povezovala Katarina Vučko iz Mirovnega inštituta.



