| 24. februar 2015 | ||
| 20:00 | do | 22:00 |
Nebojša Pop Tasić je dramaturg, glasbenik, gledališčnik, predvsem pa vsestranski ustvarjalec in umetnik. Rodil se je v Srbiji, v Zemunu, leta 1962, v Sloveniji pa živi že več kot dve desetletji. V torek (24.02.2015) bo v Dvorani Duše Počkaj, Cankarjevega doma v Ljubljani, premierno na sporedu njegova gledališka predstava “Agatha”.
Kdo je Agatha?
Največja avtorica kriminalnih romanov? Ženska s skritim morilskim nagonom?
Ženska z občutkom za zločin in kazen?
Skrivnostnost, ki veje iz njenih zgodb sprva navduši vsakega novega raziskovalca njenega življenja. A Karlo Jederman, ki poskuša napisati igro o Agathi, si zastavi težje vprašanje: Kdo je v resnici Agatha Christie?
To mu odpre vrata na potovanje po življenju natančne, uspešne in marljive avtorice, ki na vsakem koraku postavlja pod vprašaj vse, kar smo o njenem življenju vedeli do sedaj. Odpira vpogled v Agathino razvejano osebnost. Njen »jaz« se prepleta s karakterji oseb iz njenih in tujih romanov, svoje življenje pa je nekajkrat dobesedno prenesla v svoje zgodbe. Odgovor na vprašanje kdo je Agatha Christie je v resnici mnogo težji, kot se zdi na prvi pogled.
Drama Agatha pod vprašaj postavlja biografsko raziskovanje in ukvarjanje z znanim avtorjem. Vedno znova nas preizprašuje predvsem o tem, kdo smo pravzaprav mi sami.
Predstava bo ponovljena še 25.02.2015, 27.02.2015 ter 30. in 31.03. 2015. Termin začetka vseh predstav je 20h, cena vstopnic pa je 7 ali 11 evrov.
Nebojša Pop Tasić je osnovno in srednjo šolo končal v Pančevu (Srbija). Igral v glasbeni skupini Nemirne bebe. Od leta 1984 do leta 1992 delal kot novinar in urednik v časopisu Pančevac in na radiju Pančevo ter na radiju Beograd. Leta 1989 se vpiše na Fakulteto dramskih umetnosti v Beogradu – smer kulturni menagement, gledališka in radijska produkcija. Ustanovil Tajno ekološko društvo Črni list. V tem obdobju (1989-1992) je delal predvsem ulične ekološke performanse (‘Barvanje reke Tamiš v zeleno’, ‘S hrupom proti hrupu’, ‘Pogreb našega someščana – Homopančevikusa’, ‘Živalski vrt je moj dom’ itn). Sodeloval z francoskim Institutom za mladino v Marly le Roi v bližini Pariza in v koprodukciji s Kulturnim centrom v Pančevu ustvaril dvodimenzionalno gledališko predstavo ‘Preganjanje kvarka’.
Leta 1992, ob začetku bombardiranja Sarajeva, zapusti Srbijo. Preseli se v Slovenijo. V Sloveniji (Maribor) ustanovi glasbene skupine Romano Rai, Ciganska jazzbina, Karlo Jederman. V časopisu Večer začne pisati satirične kolumne. V Mariboru sodeluje tudi z Dramo SNG Maribor , Lutkovnim gledališčem, Gledališko šolo Prve gimnazije, Zvezo društev za cerebralno paralizo – Sonček itn. Leta 2004 se preseli v Ljubljano sodeluje z gledališčem Glej, Slovenskim mladinskim gledališčem, SNG Drama Ljubljana, ter ŠKUC Gledališčem.



